HTML

sztg0509

Olyan akar lenni ez a blog, mit egy könyv, melyet a gondos szülő gyermeke ágya mellé tesz, hogy hátha egyszer felveszi csemetéje, és önként rákap az olvasásra (copyright Gieszer Bálint). Volt magyartanárodként így tartom én is fenn ezt a blogot, hogy mindig kéznél legyen egy kis személyre szabott kultúra... A blog elérhető lesz éjjel-nappal, és reméljük, közös munka eredményeként mindig friss szellemi tartalmat kaphatunk, azoknak az élményeknek a megosztását, melyek az olvasással vagy más művészetekkel kapcsolatban értek. Te is oszd meg volt osztálytársaiddal személyes olvasmányélményeidet vagy ajánlj programokat!

Friss topikok

  • zsuzzsi: ugy mindenhez! magyar-töri,tök jó:) erettsegi.fvt.hu/ (2010.06.11. 19:29) NYELVTAN 6. Nyelvművelés
  • zsuzzsi: webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:EqUnwJjpkN0J:m.blog.hu/we/we-dek/file/nyelvtan/Nyelv... (2010.05.23. 18:53) NYELVTAN 16. Intertextualitás
  • léd: váó. nagyon jó kis csemege volt ez az oldal az elmúlt néhány napban! kár, hogy nem volt ilyen egés... (2009.06.17. 19:25) Jókai-tételhez jó!
  • drummer of The Ballator: Az ötödik bekezdésben van egy link az ellentét szóra. Sajnos nem működik. Esetleg meg lehet tudni,... (2009.06.17. 11:27) NYELVTAN: Gúny, irónia
  • Kautnik: @B.Sára: Természetesen az érettségin nem az imént publikált kérdések fognak szerepelni, mert azoka... (2009.06.17. 05:57) Hamlet, Rómeó és Júlia: ezeket írtuk a füzetbe...

Linkblog

NYELVTAN: Gúny, irónia

2009.05.25. 15:07 Kautnik

A gúny és az irónia alapvetően stílusárnyalatok. Továbbá a retorikában használt eszközök, melyek a meggyőzést szolgálják.

A tételben először ki kell fejteni, mi a stílusárnyalat. Akinek van érkezése hozzá, töltsen fel jó meghatározást a stílusárnyalatokról, ill. annak további fajtáiról.

A retorikai használatról az alábbiakat érdemes elolvasni:

Retoriai-stilisztikai fogalomként a meggyőzés eszköze. Domináns eleme a kettősség, az ellentét. Valamely dolgot, tárgyat, személyt, tulajdonságot, eseményt stb. nem a valóságnak megfelelően nevez meg, hanem olyasmit állít, aminek a szituáció ellentmond, s így azt tagadássá minősíti át. Pl.

Hamlet: Ki tehet arról, ha jó kedve van; hisz látja, mily vidor az anyám is, pedig az apám most halt meg, csak két órája.

Ophelia: Dehogy: kétszer két hónapja is van már, fönség.

Hamlet: Oly régen? Gyászolja hát az ördög! én cobolyköntöst csináltatok. Uramfia! Két hónapja, s még el sincs felejtve! Úgy hát megérjük, hogy valamely nagy embert fél évvel is túlél az emlékezete; csakhogy, Mária úgyse, templomot építsen ám, különben eszébe sem jut senkinek...

 

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://sztg0509.blog.hu/api/trackback/id/tr831142815

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

B.Dóri 2009.06.01. 16:11:31

http://erettsegi.fvt.hu/nyelvtan/stilusarnyalatok.htm

Én ezt találtam a stílusárnyalatokról...Nem tudom, hogy ennél bővebben kell-e kifejteni.Nekem jónak tűnt!

Kautnik 2009.06.02. 09:49:59

Dóri bejegyzésére: nem kell jobban részletezni, inkább konkrét példán szemléltetni, ld. Hamlet-példa, melyet mellékeltem.

drummer of The Ballator 2009.06.17. 11:27:11

Az ötödik bekezdésben van egy link az ellentét szóra. Sajnos nem működik. Esetleg meg lehet tudni, hogy mi van ott???
Krisztián
süti beállítások módosítása